Bezpieczna flota PZU

PZU Bezpieczna Flota – czyli jak szkolić, żeby wyszkolić. Czy programy szkoleniowe nadążają za bardzo dynamicznym rozwojem motoryzacji? Czy ktoś nad tym wszystkim czuwa?

 

Priorytetem PZU przy tworzeniu programu prewencyjnego było zapewnienie najwyższych standardów i zastosowanie najbardziej nowoczesnych technologii. Dlatego też partnerem realizującym szkolenia jest Polskie Stowarzyszenie Motorowe. PSM dokłada wszelkich starań, by zrzeszone w nim ośrodki doskonalenia techniki jazdy były liderami pod względem nie tylko wykwalifikowanej kadry, ale również by realizowane w nich programy szkoleniowe były dopasowane do nowoczesnych aut i bieżących potrzeb.

Samochody są coraz bardziej inteligentne, mają coraz więcej funkcji, potrafią wyręczać kierowców już nie tylko w parkowaniu, ale też w reagowaniu na zagrożenia. Wszystkie produkowane obecnie samochody muszą być wyposażone w systemy bezpieczeństwa czynnego: ABS, ESP, TC. Szkolenia realizowane według standardów sprzed lat, często uczą złych nawyków. Dodatkowo kierowcy nie zawsze są tak nowocześni jak ich samochody. Swoimi nieodpowiednimi reakcjami mogą zaburzyć pracę systemów bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że samochód to tylko narzędzie w rękach kierującego, które dzięki systemom bezpieczeństwa doskonale podąża za jego wskazówkami. Robi się niebezpiecznie, gdy wskazówki są błędne. Dlatego dla PZU tak bardzo istotne jest oferowanie swoimi klientom najwyższej jakości szkoleń.

Mamy też do czynienia z nową erą szkoleń samochodowych. Z edycji na edycję do PZU Bezpieczna Flota wdrażane są najnowsze rozwiązania dostępne na rynku. Zastosowanie nowoczesnych narzędzi elektronicznych pozwala na zbieranie informacji o wzroście wiedzy osób biorących udział w zajęciach. W trakcie szkoleń uczestnicy PZU Bezpieczna Flota korzystają ze specjalnie przygotowanych samochodów wyposażonych w narzędzia szkoleniowe, które obrazują działanie systemów bezpieczeństwa. Podczas jazdy po płytach poślizgowych, uczestnicy poznają zasady działania systemów, sytuacje, w jakich będzie nas sam bronił, a w jakich kierowca będzie musiał mu pomóc.

Beneficjentami tak zorganizowanych szkoleń są zarówno uczestnicy, jak i pracodawcy. Instruktorzy przekazują uczestnikom na bieżąco szczegółową ocenę swoich przejazdów. W trakcie zajęć na ekranach w autach szkoleniowych pokazywane są także informacje niezbędne do zrozumienia działania nowoczesnego samochodu oraz poznania zagadnień związanych z bezpiecznym poruszaniem się tym autem. Fleet managerowie otrzymują natomiast, syntetyczny raport zawierający ocenę wszystkich pracowników, którzy wzięli udział w szkoleniu.

Człowiek szybko zapomina nowe umiejętności, jednak dzięki możliwości rejestracji i archiwizacji efektów szkoleń, mogą one na dłużej zostać zachowane w pamięci uczestników. Jest to bardzo skuteczna metoda zwielokrotniająca efekty szkoleniowe. Warto je utrwalać i przypominać tak, by stały się nawykiem. Najlepszym narzędziem do tego jest zastosowanie rozwiązań telemetrycznych. Rozwiązania te niestety do tej pory kojarzyły się kierowcom z inwigilacją i śledzeniem ich poczynań. Tak było kiedyś. Nowoczesna telemetria XXI wieku działa zupełnie inaczej. Jej celem jest podniesienie bezpieczeństwa pracownika.

Warsztaty w ruchu miejskim z rejestracją postępu uczestników oraz telemetria XXI wieku stanowią dwa podstawowe filary bezpieczeństwa. Ich zastosowanie daje gwarancję efektywności szkoleń oraz poprawy bezpieczeństwa pracowników korzystających z aut flotowych, a co za tym idzie wszystkich użytkowników dróg. Dzięki PZU Bezpieczna Flota, zarządcy flotowi oraz kierowcy mają okazję przekonać się o efektach szkoleń zorganizowanych wg zasad nowoczesnego szkolenia.